Enkaustyka na drewnie
Wosk a drewno
Enkaustyka na drewnie była tą pierwszą historycznie formą enkaustyki. Wosk bardzo dobrze nadaje się do zdobienia surowego drewna. Pod tym względem jest ciekawą alternatywą dla decoupage’u. Oczywiście, surowe drewno stawia pewne wymagania: przede wszystkim pomyłki są bardzo trudne do poprawienia, o ile w ogóle to możliwe. Wosk bowiem wnika w surowe drewno, a i z drewna zagruntowanego czy pomalowanego jest niemal nieusuwalny. Wszystko to przez chropowatość drewna: w mikrobruzdki wosk wpływa łatwo, ale nie ma jak i czym go stamtąd usunąć. Z drugiej jednak strony, technika enkaustyczna pozwala szybko nanosić wypukłe (to ważne) wzory, które dają natychmiastowy gotowy efekt. Wosk zastyga w ciągu kilku-kilkunastu sekund, po czym całe dzieło jest gotowe do użycia. Wiadomo też, że wosk jest nietoksyczny, więc odpadają ewentualne wątpliwości, związane z użyciem tak ozdobionych wyrobów.
Co można zdobić
Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby (przykładowo) kieliszek do jajek nie został potraktowany jak samo jajko, tzn. ozdabiać go można zarówno zwykłym pędzelkiem z użyciem płytki rozgrzewającej, jak i piórem enkaustycznym z zastosowaniem końcówki-pędzelka lub końcówki-stalówki. Zależne jest to od efektu, jaki chcemy uzyskać, ale najlepiej chyba się sprawdza pędzelek enkaustyczny. Enkaustyka na drewnie udaje się również przy jej wykonywaniu gąbkami enkaustycznymi. Kieliszek jest przedmiotem drobnym i przez to właściwym do zdobienia piórem czy pędzelkiem, ale już np. talerzyki, tace, pudełka czy skrzyneczki całkiem dobrze mogą się nadawać pod zdobienie gąbkami, szpachlami czy innymi końcówkami do pióra enkaustycznego i narzędziami. Warto najpierw przemyśleć, co i po co chcemy zdobić woskiem: malowanie woskiem po tacy, na której później będziemy stawiać gorące filiżanki, mija się z celem. Ale już tac ei patery na owoce czy nawet ciasta będą wyglądać niezwykle. Skrzyneczka na klucze stanie się małym obrazem, a i warto rozważyć stworzenie drewnianych pisanek…
Jak i czym zdobić?
Pędzelkiem enkaustycznym bardzo wygodnie nanosiło mi się wzory ciągłe: linie łamane i faliste, ale i kropki wychodziły całkiem nieźle. Jednak jeśli na namalowanej linii chcemy zrobić kropki w innym kolorze, lepiej jest zrobić te kropki zwykłym pędzelkiem. Pędzelek enkaustyczny jest stale gorący, więc nie tylko nanosimy płynny wosk, ale i roztapiamy jednocześnie spodnią warstwę, przez co woski się mieszają. Na zwykłym pędzelku wosk zaczyna zastygać i nie nie roztapia on spodniej warstwy, a kolory pozostają niewymieszane i dzięki temu – bardziej wyraziste. Taka enkaustyka na drewnie przypomina nam trochę wzory na ceramice.

Enkaustyka pozwala na tworzenie pisanek tradycyjnych o niespotykanej kolorystyce. A enkaustyka na drewnie umożliwia również ozdobienie drewnianych drewnianych kieliszków
Gąbka enkaustyczna daje w efekcie niezwykłą fakturę, ale wymaga chyba najwięcej zachodu. Gąbkę trzeba najpierw dobrze nagrzać na stopie żelazka enkaustycznego lub płytce rozgrzewającej. Potem – dobrze nasączyć woskiem, ponieważ zawsze trochę go zastygnie, zanim go naniesiemy na drewno. wreszcie, trochę czasu i energii zabierze nam oczyszczanie gąbki: trzeba wiele razy nagrzewać ją na stopie żelazka lub płytce, wycierać (wyciskać) w papier i znowu namaczać w rozpuszczonym wosku transparentnym. Cóż, enkaustyka na drewnie jako technika ma swoje ograniczenia i wymagania, ale która technika ich nie ma?