Pisanki enkaustyczne tradycyjne

Pisanki enkaustyczne – tradycyjne zdobienie techniką enkaustyczną

Płytka rozgrzewająca raz jeszcze

Na bombkach możliwości wosku się nie kończą. Przed Wielkanocą użyliśmy wosku do ozdobienia jajek. Zrobiliśmy pisanki tradycyjne, wykorzystując technikę enkaustyczną. Zaczynamy od znanej już nam płytki grzejnej. Roztapiamy na niej woski w wybranych kolorach. Ale na tym podobieństwo do malowania bombek się kończy.

 

Ropztapianie wosków na płytce rozgrzewającej

Roztapianie kolorowych wosków na płytce rozgrzewającej, połączonej z żelazkiem enkaustycznym, przypomina rozrabianie farb na palecie malarskiej

Pisanki enkaustyczne w tradycyjnej kolorystyce

Do robienia pisanek enkaustycznych wykorzystaliśmy prastare narzędzie: gwoździk wbity w kredkę. Co prawda w wersji pierwotnej zamiast gwoździka, wbija się szpilkę, ale stara  prawda głosi, że ładniejsze zdobienia wychodzą spod szpilek o najgrubszych łebkach, bodajże szklanych. Takich szpilek, niestety nie mieliśmy, więc użyliśmy najcieńszego znalezionego w domu gwoździka – z dobrym skutkiem, jak widać. Kolor kredki nie miał znaczenia. Łepek gwoździa (szpilki) zanurzamy na chwilę w roztopionym wosku (aby się nagrzał), po czym jak najszybciej, zanim wosk na łepku ostygnie, rysujemy kreskę na jajku. Rysowane w ten sposób kreski mają charakterystyczne grubsze początki i zwężają się ku końcom. dzięki temu nowa pisanka enkaustyczna zachowuje tradycyjne wzornictwo.

Pisanka enkaustyczna tradycyjna

Do zrobienia tradycyjnej pisanki enkaustycznej oprócz wosków, płytki enkaustycznej i żelazka do jego rozgrzania, potrzeba tak niezwykłego narzędzia jak kredki z gwoździkiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ten sposób udało się wreszcie, po wielu latach, wykonać ambitny dziecięcy plan zrobienia wielokolorowej pisanki. W naszych domach rodzinnych jaja przed Wielkanocą tradycyjnie maluje się woskiem, ale znana nam dotąd technologia rysowania i barwienia pozwalała tylko na uzyskiwanie ornamentu w kolorze skorupki jaja na tle jednokolorowego wybarwienia tejże skorupki w barwniku spożywczym. Na rysunku powyżej ornamenty rysowaliśmy woskiem transparentnym. Po zakończeniu rysowania jaka farbujemy w barwniku (do kupienia w każdym sklepie spożywczym przed Wielkanocą). Gdy wybarwione jajo wyschnie, zeskrobujemy wosk nożykiem, skalpelem czy żyletką. Jak widać jednak, możliwości kolorystyczne są mocno ograniczone. Cały efekt kolorystyczny wyzyskany jest przez kontrast jedynie dwóch kolorów i zdecydowanie najlepiej wyglądają jajka o białej skorupce. A uzyskana pisanka enkaustyczna wyglądem nie odbiega od pisanek, wykonywanych w sposób tradycyjny.

Pisanki enkaustyczne tradycyjne

Pisanki enkaustyczne tradycyjne nie odbiegają wyglądem od pisanek malowanych woskiem w tradycyjnej technologii

 

 

 

 

 

 

 

A tu proszę: kolory tęczy i nie tylko! Kolorowe woski dają wreszcie możliwość malowania jaj brązowych. Odkąd pamiętamy, do zdobienia używa się jaj białych, ponieważ brązowy kolor skorupki jest słabo widoczny spod barwnika ją pokrywającego. Ale dzięki enkaustyce i materiałom do niej sytuacja się zmieniła. Teraz sama skorupka może zostać bez barwienia, zachowując swój naturalny kolor, za to pokrywają ją różnobarwne wzory, jak na zdjęciu powyżej. Wygląda również sympatycznie, a przy tym przynajmniej częściowo rozwiązuje problem dosyć rzadkich przed Wielkanocą białych jajek. I tutaj już mamy pisankę enkaustyczną o wyglądzie nietradycyjnym.

Kolorowa pisanka enkaustyczna tradycyjna

Dzięki użyciu kolorowych wosków tradycyjna pisanka, wykonana w technice enkaustycznej, nabiera bajecznego wyglądu

Pisanki enkaustyczne tradycyjne

Płytka rozgrzewająca z żelazkiem enkaustycznym pozwala na wykonywanie pisanek tradycyjnych nawet w miastach, gdzie trudno jest zdobić jajka woskiem technika tradycyjną

A oto przykłady innych pisanek, wymalowanych na białych jajkach gwoździkiem, osadzonym w kredce, który maczaliśmy w kolorowych woskach. Kolor wosku nie ma zresztą znaczenia, bo i tak wosk jest zeskrobywany. Czasem naprawdę urzekają, nieprawdaż?

 

 

 

A potem takie pięknie umalowane jajo można sobie wstawić do równie pięknie umalowanego woskiem kieliszka. Ale to już następny rozdział…

Enkaustyka: pisanka i kieliszek

Enkaustyka pozwala na tworzenie pisanek tradycyjnych o niespotykanej kolorystyce. Umożliwia również ozdobienie drewnianych drewnianych kieliszków