Pisanki malowane pędzelkiem
Narzędzie
Tym razem w piórze obsadzamy pędzelek. Daje on zupełnie inne możliwości niż stalówka, a i same pisanki malowane pędzelkiem wyglądają inaczej.
Technika pracy
Pędzelek obsadza się tak samo jak stalówkę – dokręcając śrubkę. Włosie pędzelka jest wykonane w drucików, które również się nagrzewają, przez co sam pędzel może swoiście nasączać się roztapianym woskiem. W porównaniu ze stalówką zużywa on więcej wosku, ale i wyniki są inne. Najwygodniej jest kłaść rozgrzany pędzelek na wosk, który w sposób naturalny nasącza przestrzenie pomiędzy drucikami pędzla.
Efekty końcowe

Pisanki enkaustyczne, namalowane piórem enkaustycznym z pędzelkiem, charakteryzują się grubszymi liniami niż po przejściu stalówki
Od razu widać, że deseniu nie da się nazwać kreskami. Są to raczej grube linie, które, chociaż trudniej, to jednak nadal daje się wywijać w ornamenty i nawet w nasze ulubione łezkowate wzory. Dzięki pędzelkowi można osiągnąć zupełnie odmienny efekt zdobniczy: zamiast zapełniać pisankę mnóstwem drobnych kresek, można się pokusić o wzór, zestawiony z grubszych linii, a co za tym idzie – o większych elementach. Łatwiej w ten sposób uniknąć efektu tłoku na jajku. Jednocześnie też można ograniczyć liczbę kolorów do dwóch-trzech, najlepiej takich, które dobrze się komponują, a niekoniecznie ze sobą kontrastują. W ten sposób pisanki malowane pędzelkiem mogą przedstawiać bardziej realistyczne obrazy, a nie tylko abstrakcyjne układy. Bardzo nam się podoba taka czerwono-czarna pisanka. A to nie koniec możliwości pędzelka.

Pędzelkiem enkaustycznym – jak prawdziwym – można wykonywać dekoracje kwiatowe, tworząc bardzo niecodzienne pisanki
Z jednej strony można pędzelkiem malować proste rysunki jak na papierze. Tu z lewej strony widzimy najzwyklejszy kwiatek: niebieskie płatki, żółty środek, zielony listek. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak cieszy oko. A z drugiej strony…

Pędzelek enkaustyczny umożliwia bardziej złożone operowanie kolorami i odcieniami oraz ich mieszanie
… a z drugiej strony można próbować mieszać kolory, dodawać odcienie i warstwy. Autor tej pisanki palce ma raczej marchwiane, ale odcienie udało mu się wydobyć. I tak oto na pisance rozkwita tulipan. Wy z pewnością potraficie namalować go ładniej! To nasz pierwszy…
Podobnie jak przy stalówce, na pędzelku pozostają resztki wosku. Ponieważ dopóki pióro jest podłączone do prądu, pędzelek jest ciepły, początkowo łatwo go wycierać w ręcznik papierowy. Potem jednak niezawodny jest wosk transparentny, który roztapiamy pędzelkiem, po czym sam pędzelek wycieramy w ręcznik papierowy. I powtarzamy tę czynność kilkakrotnie, aż pędzelek przestanie pozostawiać barwne ślady.