Pisanki malowane stalówką

Pisanki malowane stalówką

Nowe narzędzie: pióro enkaustyczne

Do zdobienia jaj użyliśmy też innego narzędzia: pióra enkaustycznego; pisanki malowane stalówką tego pióra wyglądają inaczej, inne są również możliwości jego użycia.

Pióro enkaustyczne ze stalówką

Pióro enkaustyczne to narzędzie, dające wiele możliwości w technice enkaustycznej. Stalówka to jeden z wariantów jego użycia

Daje ono możliwość nieco innego zdobienia. W piórze obsadza się (dokręcając śrubkę) stalówkę lub specjalny metalowy pędzelek. Pióro samo w sobie jest urządzeniem grzewczym, które przekazuje ciepło do stalówki czy pędzelka. Dzięki temu nie ma już konieczności błyskawicznego przenoszenia wosku z płytki rozgrzewającej na zdobioną powierzchnię. Sama płytka nie jest w tej technice potrzebna.

Pióro enkaustyczne z obsadzoną stalówką

Po obsadzeniu stalówki w piórze enkaustycznym możemy już wykonywać w enkaustyce precyzyjne i cienkie detale

 

 

 

 

 

 

 

Technika pracy z piórem i stalówką

Oprócz pióra potrzebne będzie sporo miękkiego papieru, np. ręczników. Potrzebny on będzie do wycierania końcówek pióra z wosku przed roztapianiem kolejnego koloru. A także, co wyjaśni się niebawem, wosk transparentny. Pióro enkaustyczne ma specjalny korkowy uchwyt (lub z innego materiału, w zależności o wersji), który nie nagrzewa się na równi z resztą narzędzia, dzięki czemu możliwe jest trzymanie go w ręku przez dłuższy czas. Trzymając pióro z zamontowaną gorącą końcówką (na zdjęciu powyżej – stalówką), natapiamy na nią wosk. Wosk powinien wniknąć w szczelinę między połówkami stalówki i nie powinno go zostawać wiele poza ta szczeliną, ponieważ cały czas jest to płynny wosk, który może łatwo spłynąć w sposób niepożądany. Dzięki temu pisanki malowanie stalówką są naprawdę oszczędne.

Natapianie wosku na stalówkę

Pisanki malowane stalówką wymagają minimalnych ilości wosków, które natapia się na szczelinę w stalówce

 

Pisanka malowana stalówką - tworzenie wzoru

Początkowo wykonywanie wzoru piórem ze stalówką może sprawiać pewne trudności

Następnie, jak cokolwiek niecodziennym pisakiem, rysujemy na jajku taki wzór, jak nam przyjdzie głowy. Jest to bezsporna wyższość pióra nad kredką ze szpilką: wosk jest cały czas gorący i płynny, więc uzyskiwać można kreski dowolnej długości. Minusem jest fakt, że pióro w pozycji bezpiecznej trzyma się mniej wygodnie niż kredkę, przez co otrzymywane przez nas linie na początku były jakby rozedrgane. Przy późniejszych rysunkach były one już pewniejsze, ale niewprawna ręka będzie potrzebowała nieco czasu, aby się przyzwyczaić do tego narzędzia.

Możliwości stalówki i efekty końcowe: pisanki malowane stalówką

Przyzwyczajenie jest na szczęście tylko kwestią czasu. No dobrze, kilka jaj można przecież poświęcić :) Wzorek, naszym skromnym zdaniem, wychodzi niczego sobie. Szczególnie ładnie wyglądają na białej skorupce wzory w różnych kolorach.

Gotowy wzór, wykanany stalówką na jajku

Przed bardziej wprawną ręką pióro enkaustyczne otwiera możliwość tworzenia pisanek malowanych stalówką, które mają wzory dowolnej długości i złożoności

Pisanki malowane stalówką

Gotowe pisanki malowane stalówką wyróżniają się precyzyjnymi wzorkami, które mogą być wielokolorowe

Wspominaliśmy o wosku transparentnym. Jest on niezastąpiony przy oczyszczaniu stalówki z resztek wosku. Początkowo stalówkę wycieramy w papierowy ręcznik, ale nie da się w ten sposób wyczyścić stalówki do końca. Po wstępnym wytarciu stalówki w ręcznik papierowy (by niczego nie plamiła), roztapiamy na niej wosk transparentny w taki sam sposób, jak roztapialiśmy woski barwne. W ten sposób rozcieńczamy wosk barwny coraz bardziej (bo czynność tę powtarzamy) i za każdym razem wcieramy stalówkę w ręcznik.

Jak widać powyżej, w porównaniu ze zdobieniem gwoździem czy szpilką, wzór uzyskany stalówką na piórze enkaustycznym charakteryzuje się cieńszą i bardziej monotonną linią. Nie ma tu właściwie łezkowatych początków kresek. Oba rodzaje kresek mają swój urok, ale przywiązanie to wzorów znanych i tworzonych od dzieciństwa każe znaleźć jakieś inne rozwiązanie.

Jeśli rysowanie kreski rozpocząć od nakreślenia małej kropki, to zyska ona swój pogrubiony początek. Najlepiej metoda ta sprawdza się przy rysowaniu łezkowatych kresek o zakrzywionym kształcie. To z kolei pozwala na rysowanie symbolicznych kwiatów czy serduszek jak na powyższej fotografii. Widać na nim pierwsze jajo, jakie umalowaliśmy w ten sposób. Ponieważ jest już po Wielkanocy, następne próby przeprowadzimy pewnie dopiero w przyszłym roku…

Łezkowate kreski wykonane piórem enkaustycznym

Pióro enkaustyczne ze stalówką daje też możliwość tworzenia kresek wyglądających bardziej tradycyjnie