Szablony – kilka słów o możliwościach

Szablony – zbawienie dla marchwianych palców

Szablony dają spore możliwości zdobnicze, zwłaszcza osobom, które nie maja zdolności manualnych. Kto wie, że nie zdoła samodzielnie stworzyć ładnego detalu czy ornamentu, może spróbować zrobić to, używając szablonu właśnie.

szablon z pociągiem

Szablony, zwłaszcza o większych rozmiarach, bardzo dobrze nadają się do dekorowania ścian i to nie tylko pokojów dzieci

Gdzie stosować?

Szablonów używać można w decoupage’u, na tkaninach, na papierze, tworzywach sztucznych, ścianach… właściwie na każdej powierzchni. Wszystko zależy od tego, czym chcemy wypełnić nasz szablon. Jeśli chodzi o ściany i tkaniny, polecamy specjalne farby na bazie olejów roślinnych. Mają konsystencję kremu, są tak gęste, że nie są w stanie wpłynąć pod szablon, więc nie powodują brzydkich zacieków. Ale do szablonów używać można też każdego innego rodzaju farb, a także lateksu. W przypadku papieru szablony można wypełniać nawet kredkami, papier wszak jest cierpliwy… W szczególności szablony przydają się przy pisaniu liter, które mają być jednakowej wysokości i stylu – oczywiście pod warunkiem, że używamy szablonów liter. Lateks w połączeniu z szablonem umożliwia nam wykonanie niezwykłych antypoślizgowych skarpet. Nic nie stoi na przeszkodzie, ale szablony wykorzystywać do zdobienia: doniczek, naczyń, ręczników i serwet lnianych, zeszytów, drewnianych przedmiotów użytku domowego – właściwie wszystkiego.

szablon z ornamentem roślinnym

Szablony z ornamentami roślinnymi szczególnie dobrze nadają się do zdobień w technice decoupage’u

Inne zalety

Szablony są bardzo szybka techniką zdobniczą. Często wystarczy dosłownie kilka minut, aby gotowy detal zaistniał już na wybranym przedmiocie.

Szablonów nie trzeba wykorzystywać w całości. Większość z nich obejmuje większe kompozycje i to niezależnie od wymiarów całego szablonu. Oczywiste jest, że szablony z ornamentami roślinnymi czy geometrycznymi składają się z większej lub mniejszej liczby elementów. Ale nawet szablony z, wydawałoby się, jednym obiektem, wykonane są w taki sposób, że można użyć części tego obiektu: oka, liścia, głowy itd.

Dalej, szablony są wykonane z trwałego tworzywa, dzięki czemu mogą być używane wielokrotnie. To ma duże znaczenia zwłaszcza w sytuacji, gdy dany szablon ma być wykorzystany do pokrycia większych powierzchni, np. wszystkich ścian w pokoju. Podobnie, jest to zaleta, gdy tym samym szablonowym (bez złych skojarzeń!) motywem zamierzamy ozdobić większą liczbę przedmiotów, tworząc w ten sposób komplet.

Szablon z literami

Szablon jest nieocenioną i praktyczną pomocą w liternictwie

Tworzywo, z którego wykonane są szablony, jest wodoodporne, dzięki czemu są one zmywalne – oczywiście, jeśli sama farba taka jest. Najlepiej myć szablony zaraz po ich użyciu, kiedy farba jeszcze nie wyschła. Ale już np. w przypadku lateksów najlepiej jest poczekać aż lateks zastygnie i z łatwością i bez brudzenia czegokolwiek po prostu go z szablony zdjąć. nie mówiąc już o oszczędności czasu i wody. :)

Nasze pomysły

Na kilku podstronkach tego działu pokazujemy, jakie pomysły na szablony w różnych kreacjach zostały przez nas urzeczywistnione. Na tym, rzecz jasna, możliwości szablonów się nie kończą. Granicą jest nasza wyobraźnia.

szablon z trzciną

Szablony z motywami przyrodniczymi potrafią stworzyć wspaniały klimat w pomieszczeniach