Szablony na drewnie

Szablony na drewnie

Szablony na drewnie są fajnym uzupełnieniem do techniki decoupage’u, a czasami bardzo ładnie wyglądają jako jedyny sposób dekorowania drewnianego przedmiotu. Tu pokażemy to drugie rozwiązanie.

Przygotowanie drewna

Drewno powinno być zagruntowane. Można je pomalować dowolną farbą (raczej do drewna!) czy gruntem. Można też użyć rozcieńczonego wodą (dużo wody) koncentratu barwiącego, dzięki czemu możemy uzyskać coś na kształt bejcy dowolnego koloru. Zagruntowanie pozwala uniknąć późniejszego rozlewania się oleistych plam na drewnie (ciemne obwódki wokół malunku), powstających od farby-kremu, jeśli będziemy odwzorowywać szablony na drewnie niezagruntowanym.

Narzędzia i materiały

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać szablon. Szablon na drewnie, rzecz jasna, należy dobrać z uwzględnieniem wymiarów przedmiotu, na który będziemy nanosić malunek. Musi nam się na nim zmieścić! Ma to szczególnie znaczenie w przypadku przedmiotów o nierównej powierzchni, aby nie okazało się na przykład, że nasz szablon z ornamentem roślinnym ma jakiś detal, który zmieści się tylko do połowy…

Przedmiot drewniany wybieramy dowolny – w praktyce najlepiej pod szablony nadają się rozmaite pudełka i skrzyneczki.

Jeśli chodzi o farby, wybieramy farby-kremy, ponieważ są tak gęste, że nie wnikają pod szablony. Unikamy w ten sposób rozmazań, ale z drugiej strony, musimy uzbroić się w cierpliwość. Farba taka może wysychać nawet kilka dni.

Pędzli i pędzelków najlepiej mieć tyle, ile zamierzamy nanieść kolorów. Możemy oczywiście bawić się w mycie pędzla po naniesieniu każdego koloru, ale to będzie dla nas bardzo czasochłonna zabawa. Na szczęście jednak, szablony na drewnie zazwyczaj najpiękniej zamalowywać tylko jednym kolorem. Wiadomo, że na większe detale szablony lepiej przeznaczyć pędzle grubsze, a na drobniejsze – pędzle cieńsze.

Malowanie

Szablony na drewnie, tak samo jak na innych powierzchniach, wyjdą dobrze, jeśli będą dobrze przymocowane. Dobrze się do tego nadaje taśma, która nie zostawia śladów. Można szablon przykleić po obwodzie, można też punktowo, nie ma to większego znaczenia. W razie potrzeby szablon i tak możemy bez kłopotu docisnąć palcami w potrzebnych miejscach. Malujemy raczej nie pociągnięciami pędzla, co jest bardzo trudne przy farbie tej gęstości, a do tego pozostawi widoczne ślady w fakturze malunku. Najlepiej niejako „wcierać” farbę okrężnymi uchami pędzla. Aby szablony na drewnie wyglądały ładniej, możemy pobawić się w cieniowanie. Im więcej razy i z mocniejszym naciskiem pokręcimy pędzlem, tym ciemniejszy odcień nam wyjdzie. Najwygodniej jest malować od środka detalu ku jego brzegom, ale w przypadku wąskich ornamentów roślinnym właściwie nie ma to znaczenia.

Sprzątanie

Zaraz po malowaniu możemy już odkleić szablon. Farba-krem jest na tyle gęsta, że się nie rozpłynie. Pędzle i szablony najlepiej myć z takiej farby nie samą wodą (nie zmyje się), ale również płynem do mycia naczyń czy oliwką dla dzieci. Jest to skuteczniejszy sposób, ponieważ farba-krem sporządzona jest na bazie oleju roślinnego, więc nie rozpuszcza się w samej tylko wodzie. Ale mycie trwa bardzo krótko, a po umyciu szablon jest jak nowy. Pędzle również.

Efekty? Każdy ocenia po swojemu, ale nam się podobają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 17 =