Szablony na tkaninach

Szablony na tkaninach

Przygotowania

Szablony świetnie nadają się do zdobienia tkanin, szczególnie lnu i bawełny. Przed rozpoczęciem malowania najlepiej przyklejać szablony taśmą do tkaniny.

Kiedy już mamy szablon ładnie i równo przyklejony, otwieramy farby, postępujemy tak samo, jak przy malowaniu na ścianie. Tu jednak użyliśmy bardziej profesjonalnych pędzli: grubszego i cieńszego.

Sposób malowania

Na tkaninie farba rozprowadza się nieco trudniej niż na ścianie, ponieważ tkanina nie jest taka sztywna. Dlatego też grubszym pędzlem pokrywamy większe otwory w szablonach, cieńszym – drobniejsze. Najlepiej robić to ruchami okrężnymi, poczynając od środka danego elementu. Jak już było wspomniane, mycie pędzla po każdym jednym kolorze zajmuje nieco czasu, dlatego też ostatecznie wygodniej jest mieć ich kilka do różnych kolorów.

Operując większą lub mniejszą ilością farby-kremu, możemy łatwo i całkiem bezpiecznie uzyskać ciemniejsze i jaśniejsze odcienie tej same barwy. Im bardziej rozetrzemy farbę, tym jaśniejsza się okaże. Stąd, przy ruchach okrężnych pędzla od środka ku brzegom, możemy łatwo uzyskać efekt blednących brzegów malowanego elementu ornamentu. Oczywiście, można malować i w odwrotnym kierunku, tj. od brzegów ku środkom szablonów, ale my z tego pomysłu nie skorzystaliśmy. Do tego, jak się wydaje, wymaga on większej wprawy w operowaniu pędzlem.

Sprzątanie i czyszczenie

Kiedy cały malunek jest już gotowy, odklejamy szablon z tkaniny, po czym myjemy i szablon, i pędzle. Szablony bardzo dobrze myje się płynem do mycia naczyń, a nawet zwykłą oliwką. Podobnie – pędzle. Nasza pięknie pomalowana ozdoba musi teraz wyschnąć, co zajmie jakiś tydzień: ma to związek z konsystencją samej farby oraz jej bazą (olejem). Kiedy już jednak wyschnie, nasza ozdoba może być nawet prana w niskich temperaturach (do 30 stopni). my przeprowadziliśmy testy, usilnie trąc w temperaturze około 50 stopni, dopiero wtedy pojawiły się wytarcia, ale i tak farma się nie rozmazała.

 

Kilka uwag na zakończenie

Farby krem najlepiej pasują do szarego lnu. Można je nakładać i na wszelkie inne tkaniny, ale np. na bawełnie widać ciemną otoczkę olejową wokół malunku. Nie ma takiego efektu na lnie.

Do tworzenia serwet bardzo dobrze nadają się szablony z motywami roślinnymi. Za to na dekoracje pasują nie tylko szablony tematyczne (np. róża betlejemska czy dzwonek lub dzwoneczki – pod Boże Narodzenie), ale i bardziej „fabularne” (smoki, balony czy rodzina misiów), dzięki którym udaje się stworzenie małych obrazów.