Własne stemple

Stemple inaczej

Nowy pomysł

Tym razem robimy własne stemple, ale stemple nietypowe. Są powtarzalne, a jednak niepowtarzalne. Z pomocą specjalnego zestawu udało nam się wykonać sprawiające wrażenie ulotności, naprawdę ładne odciski. Ich niepowtarzalność polega na tym, że sami decydowaliśmy, co chcemy odbić, a były to autentyczne trójwymiarowe przedmioty.

Narzędzia

Zestaw do stempli nie jest szczególnie skomplikowany. Składa się z czterech bloków specjalnej pianki-gąbki, kilku muszli oraz trzech poduszek, nasączonych różnokolorowymi tuszami (żółtym, niebieskim i czerwonym). To właśnie pianki będą naszymi stemplami.

 

zestaw do stempli

Taki niepozorny zestaw do pozwala na wyczarowanie eterycznych odcisków na papierze czy lnie

Dla zaciekawionych: ta duża niebieska podstawa, na której leży cała reszta zestawu, również jest gąbką. Przyda nam się przy innym pomyśle.

 

 

 

 

 

Przygotowujemy piankę (gąbkę) na stempel

podgrzewanie gąbki przed odciskaniem kształu

Piankę podgrzewamy, aby można było odcisnąć na niej pożądaną fakturę

Na początek piankę podgrzewamy. Jest na to kilka sposobów: można ją trzymać nad opiekaczem czy tosterem lub innym urządzeniem grzewczym. Dla nas najwygodniejsze było położenie bloku na stopie żelazka enkaustycznego. Jest ono wystarczająco bezpieczne i pianka się nie przypala ani nie topi. W przypadku innych urządzeń piankę należy trzymać nad nimi, nie kładąc, gdyż mogą być one zbyt gorące. Ma to dosyć duże znaczenie, ponieważ zbyt gorące podgrzanie pianki spowoduje, że jej wierzchnia powłoka skurczy się i zdeformuje, przez co pianka straci swoje pożądane właściwości. W każdym razie piankę podgrzewamy z tylko jednej strony. Oczywiście, każda strona pianki nadaje się do podgrzewania i późniejszego stemplowania; wybieramy tę stronę, która nam najbardziej w danej chwili odpowiada. Pozostałe strony można wykorzystać kiedy indziej. W ten sposób jednego bloku można użyć bez wysiłku do stworzenia sześciu stempli.

 

Odciskamy kształt do stemplowania

Na tej podgrzanej stronie odciskamy to, co mamy zamiar potem odbijać na innych powierzchniach. Takie stemplowanie daje efekt podobny do linorytu. Może to być autko (resorak), mała figurka, czy cały układ małych przedmiotów. Na początek można użyć dołączonych do zestawu muszli. Odciskanie na piance wymaga użycia siły, ale można nie być kulturystą. Pianka zachowuje (zapamiętuje) fakturę odciskanego przedmiotu.

wykonanie stempla

Pożądany do stemplowania kształt uzyskany, wciskając odpowiedni przedmiot na podgrzanej piance

W tym miejscu musimy przyznać, że sami się trochę przerobiliśmy. Zapomnieliśmy zrobić zdjęcie powierzchni pianki po odciśnięciu naszego przedmiotu, a potem już go zrobić nie mogliśmy. Użyliśmy tej samej strony bloku po raz kolejny, jest to bardzo proste. Podgrzaliśmy tę stronę ponownie i wyrównała się ona do postaci wyjściowej, a my straciliśmy możliwość sfotografowania odcisku… Musicie nam więc uwierzyć trochę na słowo, że tak się dzieje. Nasz ówczesny odcisk zwierza obecnie prawdopodobnie wygląda tak, ponieważ zdążyliśmy na nim odcisnąć już coś innego – i jeszcze nie zdążyliśmy ponownie wygładzić.

gotowy stempel

Tak wygląda powierzchnia stempla po odciśnięciu na niej kształtu

Nadajemy kolor stempla

 

nadawanie kolory stemplowi

Stempel pokrywamy tuszem raczej przez dotykanie (tapowanie) niż pocieranie gąbką z tuszem

Piankę pokrywamy tuszem, na odwrót niż w przypadku zwykłego stempla czy pieczątki. Poduszeczką nanosimy tusz na nasz nowy stempel, co raczej zrozumiałe, bo do działania w drugą stronę potrzebna by była naprawdę wielka poduszeczka.

Po naniesieniu tuszu odciskamy nasz stempel na papierze i możemy już podziwiać piękny, koloru podłoża, nieco eteryczny obraz, którego tło stanowi właśnie tusz, który tak pracowicie nanosiliśmy na stempel.

Aby pianka dłużej służyła…

Do usuwania nadmiaru tuszu ze stempla najlepiej użyć papierowych ręczników, ale pewien odcień może i tak pozostać na stemplu.

wykonywanie odcisku stempla

Podczas samego stemplowania wskazane jest dobre dociskanie pianki do stemplowanej powierzchni

odcisk stempla

Gotowy odcisk niezmiennie wywołuje wrażenie ulotności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przypomnimy najciekawsze: jeśli nasz stempelek położymy odciśniętą stroną z powrotem na gorącej stopie żelazka, to pianka zacznie się z powrotem odkształcać do początkowej formy i nasz stempel stanie się na powrót blokiem pianki. Dzięki temu będzie można użyć go ponownie.

Zapraszamy na podstrony, gdzie zebraliśmy kilka pomysłów na użycie stempli.

 

możliwości stempa

Z jednego bloku gąbki można wykonać wiele różnych odcisków stempla