Zastosowanie stempli

Zastosowanie stempli

Pomysły

Sama technika, choćby i ładnie pokazana na innej podstronce, to jeszcze nie wszystko. Wiemy już, jak, wiemy, co się osiąga, ale nie wiemy – po co? Zastosowanie stempli własnego wykonania jest tym, co może sprawić, że ogóle zadamy sobie trud ich zrobienia.

Pierwsza rzecz – to atrakcyjność wizualna efektu. Efekt przypomina co nieco linoryt. A dzięki temu, że używamy tuszu, nakładanego gąbeczką, a nie pędzelkiem, możemy uzyskiwać efekt kolorowej mgiełki dookoła białego rysunku. Nie jest to efekt, jaki widzimy i uzyskujemy przy zwyczajnym operowaniu narzędziami rysowniczymi czy malarskimi (ale można popróbować kredkami).

Druga rzecz – to precyzyjność rysunku. Kto ma marchwiane palce (jak my) i poparte dowodami przekonanie o trwałej i nieusuwalnej niezdolności do popełniania ładnych, foremnych i dokładnych rysunków (jak my), może się poratować stemplami, bazującymi na gotowych przedmiotach. Choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, kwiat czy misterna pajęczynka w naszym wykonaniu zawsze będzie toporna i ciężka, a nawet najsłabsze ich odbicie – lekkie i misterne. Chociaż nie jesteśmy zwolennikami chodzenia na łatwiznę, to jednak odróżniamy doskonalenie się od samoudręczenia i decydujemy się na odbicie.

Podsumowując, cała rzecz w pomyśle. A w tej chwili pomysły są dwa: laurka i serwetka.

Laurka

Laurka przyda się zawsze. Zwłaszcza, jeśli jest okazja i są życzenia. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Kobiet (mamy, starszej siostry, babci itd.), urodziny, imieniny, Dzień Matki i i jeszcze kilka okazji w ciągu roku się znajdzie. Warto poświęcić trochę czasu i stworzyć coś niecodziennego, niebanalnego. Zastosowanie stempli do wykreowania niezwykłej laurki pomoże nam miło kogoś zaskoczyć.

Zazwyczaj laurka (wizualnie) to połączenie elementów typowo graficznych i tekstowych. Oczywiście, sam tekst też jest elementem grafiki i w przypadku laurki z lewej strony zdecydowaliśmy się właśnie na zastosowanie stempli wyłącznie do wykreowania odpowiedniego tekstu, którego aranżacja byłaby wystarczającą szatą graficzną. Do tworzenia tekstu doskonale nadają się zwykłe drewniane klocki z literkami, które są w niejednym domu. Przy okazji, jest to ciekawe zadanie z geometrii i fizyki dla dzieci. Jak to jest, że przecież odbicie jest odwrotne w stosunku do oryginału, na laurce uzyskujemy odbicia, a jednak litery są odwrócone we właściwą stronę?

Warto zwrócić uwagę, że praktyczniej jest wybrać taki blok gąbki, który pomieści na swoją szerokość (lub długość) jednocześnie wszystkie klocki, składające się na konkretne słowo. Dzięki temu i my zrobimy odbicie szybciej, i słowo będzie równiejsze, a i dowiemy się przy okazji co nieco o pracy zecera.

Laurka z lewej strony byłaby dla chłopca kilkuletniego, więc jeszcze dodaliśmy element samochodowy (odcisk malutkiego autka, nawet nie resoraka). I tyle wystarczyło, dodatkowym elementem był jeszcze kolor samego papieru, na którym odbijaliśmy nasze gąbkowe odciski klocków.

zastosowanie stempli na laurkach

Zastosowanie stempli własnej roboty daje nam możliwość wykonania niezwykłych laurek z dziećmi i dla dzieci

Ten ostatni element jest nawet bardziej widoczny na laurce w prawej strony. Tu rozszerzyliśmy zastosowanie stempli nie tylko do tekstu. Z jakiegoś plastikowego pierścionka (nawet go potem nie znaleźliśmy, żeby sfotografować) zrobiliśmy stemple-kwiatuszki, ale gwoździem programu okazała się… foremka ciasteczek. Mamy takie plastikowe foremki, które górna krawędź mają jakby na płasko wywiniętą, przez co odciska się, zamiast wąskiej linii, nieco szersza wstęga o pożądanym kształcie.

Żeby jeszcze bardziej wyzyskać efekt, odbiliśmy naszego misia na jednej warstwie zwykłej trójwarstwowej chusteczki higienicznej. Pojedyncza warstwa jest delikatna, cieniutka półprzezroczysta (przypomina tiul) – wprost idealna.

Na koniec można pobawić się jeszcze największym blokiem, jaki znajduje się w zestawie do stempli, i napisać na nim odwróconym pismem (lustrzane odbicie!) życzenia. To może być całkiem ładny i zabawny element naszej laurki. Tym bardziej zabawny jeśli nam się jakaś litera jednak nielustrzanie odbije!

Serwetka

Możemy wysilić się na serwetki papierowe, czemu nie. Ale nam do głowy przyszły serwetki lniane. Może dlatego, że len ma naturalną urodę, fakturę, którą lubimy, i swój szary (w wersji niebarwionej) kolor, który tak dobrze nadaje się na podkład i tak pięknie podkreśla każdy inny kolor, który się na niego nałoży.

Zastosowanie stempli własnego pomysłu daje nam możliwość zorganizowanie koloru i układu podobnie jak w przypadku laurki, a jeśli do tego ładnie postrzępimy brzegi serwetki – kolorowa, a jednak stonowana ozdoba stołu gotowa! Co się nadaje na odciskanie? różne gwiazdki, wszelkie płaskie dekoracje (posiadające relief) na planie gwiazdy, kwiatu. No i koronki. Koronki pozwalają stworzyć wzór misterny i delikatny. Lniana szara serwetka wygląda szczególnie ładnie kiedy ten sam wzór jest symetrycznie rozmieszczony w różnych kolorach.

zastosowanie stempi na tkanianach

Po zastosowaniu stempli na czystym lnie utrzymaliśmy skromne, ale efektowne serwetki

Zarówno przy laurce, jak i przy serwetce warto pamiętać o ważnej rzeczy. Kiedy już odciśniemy wybrany przedmiot w gąbce, pokrywamy gąbkę tuszem delikatnie. Nie nacieramy ani tym bardziej nie smarujemy. Lekko tapujemy gąbkę, to znaczy uderzamy ją poduszeczką z tuszem. To wystarczy, aby nanieść tusz w takiej ilości, bo po wykonaniu odbicia utworzyło się delikatne tło, a nie nachalna plama.